Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Transport drogowy

730

Rosja chce dodatkowych 70 tys. zezwoleń transportowych, Polska mówi NIE. Ile finalnie ustalono?

Polska uważa za nieuzasadnioną propozycję zwiększenia tegorocznej puli zezwoleń dla rosyjskich przewoźników o dodatkowe 70 tys., tym bardziej, że Polacy nie wykazują większej aktywności w przewozach na Rosję. Ustalony kontyngent zezwoleń jest znacznie mniejszy. W tym tygodniu, w dniach 19-20 września, w Moskwie odbyły się rozmowy w ramach polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

       2017-09-21
wwwMR110917

5 mld zł od UE na budowę polskich dróg

180 km nowych dróg, 6 inwestycji o wartości ponad 11 mld zł i 5 mld zł wsparcia z UE – te cztery liczby pokazują skalę przedsięwzięć, dla których zawarto dzisiaj umowy o dofinansowanie. Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) trafią na kolejne odcinki dróg ekspresowych S2, S5, S6, S7 i obwodnicę Góry Kalwarii.

       2017-09-12
rosja-zezwolenia

Rosjanie domagają się dodatkowych 70 tys. zezwoleń na przewozy jeszcze na ten rok – nowa tura trudnych rozmów ze Wschodem

Doskonale pamiętamy, jak trudne były ubiegłoroczne negocjacje z Rosją dotyczące kontyngentu zezwoleń transportowych. Po długich rozmowach ustalono, że każda ze stron w 2017 r. otrzyma po 190 tys. pozwoleń. To najwyższy wynik od kilkunastu lat! Tymczasem – jak dowiedziała się „Gazeta Prawna” – Rosjanie domagają się zwiększenia puli na bieżący rok o dodatkowe 70 tys. 

       2017-09-04
1856578823_kapsch_kghm

System dróg viaTOLL jest sukcesywnie rozbudowywany

Do 2024 roku krajowy system poboru opłat ma obejmować sześć tysięcy kilometrów dróg w Polsce. Dziś jest w nim nieco ponad połowa. System viaTOLL dziennie przynosi do budżetu 4–5 mln zł, które trafiają na modernizację i budowę dróg do Krajowego Funduszu Drogowego. Środki zainwestowane w rozbudowę systemu zwracają się średnio po 2–3 miesiącach.

       2017-09-01
brak-kierowcow

Brakuje 100 tys. kierowców – winny system edukacji. Teraz w kolejnych szkołach pojawiają się klasy o profilu kierowca-mechanik

Konieczne jest wprowadzenie zmian w sektorze edukacji oraz przywrócenie szkolnictwa zawodowego. To recepta na bolączki branży transportowej, w której już wkrótce zabraknie 100 tys. kierowców – mówi na antenie radiowej Jedynki Piotr Mikiel, zastępca dyrektora departamentu transportu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

       2017-08-30
monitoring-przewozow

Monitoring pojazdów przez GPS – czy rząd jest na to przygotowany? A przewoźnicy?

Co powinniśmy wiedzieć o nowych rozwiązaniach kontrolnych, które wprowadza nowelizacja ustawy o systemie monitorowanie drogowego przewozu towarów? Rząd dąży do bardzo szybkiego wdrożenia przepisów, jednak czy za tymi planami pójdzie powstanie nowoczesnych systemów, które wspomogą przedsiębiorców – jak chociażby bezbłędnie działające lokalizatory GPS?

       2017-08-30
skoda-innowacje-foto

Auta inteligentne to przyszłość. Wartość tego rynku przekroczy w 2022 r. 150 mld dol.

W nowych samochodach kierowcom coraz częściej przychodzi z pomocą nowa technologia. Radary, kamery i czujniki mają nie tylko poprawiać komfort jazdy, lecz także zwiększać bezpieczeństwo. Kamery wokół pojazdu ułatwiają parkowanie, czujniki pozwalają zachować odpowiednią odległość od innych samochodów, a radar czołowy ostrzega przed wtargnięciem pieszych na jezdnię. Standardem stają się też rozwiązania, które umożliwiają integrację smartfona z samochodem.

       2017-08-29
elektryczne-auto

Za 10 lat za elektryczny samochód zapłacimy tyle, co za tradycyjny

Za mniej więcej 10 lat ceny samochodów elektrycznych zaczną się zrównywać z cenami tradycyjnych aut – oceniają eksperci Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Obecnie tylko 12 proc. Polaków badanych przez ORPA rozważa zakup takiego auta, a główną barierą jest właśnie wysoki koszt zakupu. Dzięki spadającej cenie i niskim kosztom eksploatacji udział samochodów elektrycznych w sprzedaży do 2040 roku może jednak przekroczyć 50 proc. To szansa dla Polski, która może się stać zapleczem dla firm produkujących komponenty związane z produkcją samochodów elektrycznych.

       2017-08-21
1 / 7612345...102030...»