Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Płaca minimalna we Francji: wszystko, co powinniście wiedzieć o Loi Macron

jaki-jest-koszt-jednego-kilometra

Po Niemczech o płacy minimalnej pomyślała Francja. Również w tym przypadku przeszkodę dla przedsiębiorców stanowią nie tyle wyższe wymagania płacowe, co obowiązki administracyjne.

płaca minimalna we francji

Głównym założeniem francuskiej ustawy o płacy minimalnej jest ujednolicenie warunków wynagrodzenia dotyczących zarówno obywateli Francji, jak i pracowników tymczasowo delegowanych z zagranicznych przedsiębiorstw, m.in. transportowych. Przepisy wprowadzają jednakową minimalną stawkę godzinową. Od 1 lipca 2016 r. wynosi ona min. 9,67 euro/ godzinę brutto. W przypadku transportu ustawa dotyczy przewoźników zagranicznych wykonujących przewozy do i z Francji oraz kabotaż (wyłączenie dostają przewozy tranzytowe), bez względu na DMC pojazdu czy rodzaj transportu (także transport osób).

płaca minimalna we francji

Oprócz wyznaczenia minimalnej stawki godzinowej, ustawa Loi Macron nakłada na przewoźników obowiązek wypełnienia szeregu wymagań formalnych.

Podstawą jest zaświadczenie o delegowaniu pracownika – kierowcy. Należy je wystawić przed pierwszym oddelegowaniem; obowiązuje dokumentacja w języku francuskim. Zaświadczenia wydawane są na okres wnioskowany przez przedsiębiorcę, maksymalnie na 6 miesięcy; nie musimy wskazywać tu liczby czy charakteru zleceń transportowych, jak w przypadku niemieckiej ustawy MiLoG. Kierowca powinien przewozić dokument w kabinie ciężarówki. Co istotne, tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego nie jest wymagane (poza tym obowiązek tłumaczenia dotyczy tylko zaświadczenia, pozostałe dokumenty, jak umowa o pracę, mogą pozostać w języku polskim).

płaca minimalna we francji

Dane, które obowiązkowo muszą znaleźć się na zaświadczeniu o delegowaniu kierowcy to:

– dane firmy: nazwa, forma prawna, adres, adres e-mail, numer telefonu, data oraz miejsce urodzenia dyrektora firmy, informacje dotyczące zakładu ubezpieczeń społecznych, do którego pracodawca odprowadza składki,
– dane kierowcy: imię i nazwisko, data urodzenia, data zawarcia umowy, prawo właściwe dla umowy o pracę, uprawnienia
– stawka godzinowa brutto podana w euro; w zaświadczeniu należy zawrzeć również informacje dotyczące kosztów zakwaterowania i wyżywienia, także dziennych
– dane kontaktowe przedstawiciela przedsiębiorstwa na terytorium Francji (imię i nazwisko, ew. nazwa firmy, adres, adres e-mail, nr telefonu)
– przedsiębiorstwa transportowe muszą zawrzeć w zaświadczeniu również dane dotyczące wpisu do elektronicznego rejestru transportu drogowego (ten jednak jeszcze w Polce nie powstał, w związku z czym polskie przedsiębiorstwa w zaświadczeniu powinny zawrzeć wpis numeru licencji wspólnotowej)
– jeżeli kierowca jest delegowany pomiędzy jednostkami w ramach jednego przedsiębiorstwa, grupy, oprócz standardowych danych firmy w zaświadczeniu należy dodatkowo uwzględnić numer identyfikacyjny SIRET (odpowiednik REGONu), datę rozpoczęcia oraz przewidywaną datę zakończenia pełnienia obowiązków przez pracownika

Pamiętajmy, że zaświadczenie należy wydać w dwóch egzemplarzach: dla kierowcy oraz przedstawiciela we Francji.

płaca minimalna we francji

Miejmy również na uwadze, że z uwagi na specyfikę przepisów konieczne jest prowadzenie dokładnej ewidencji czasu pracy na terytorium Francji wraz z podaniem dat wjazdów i wyjazdów, dokładnego czasu, godzin nadliczbowych itd.

Jakie dokumenty kierowca powinien przewozić w kabinie?

– opisane wyżej zaświadczenie o delegowaniu
– umowę o pracę
W przypadku zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej umowę o pracę pracownika wraz z umową o udostępnienie pracownika (przetłumaczone na język francuski).

Szukaj przedstawiciela

Dużo kontrowersji budzi wymóg powołania przedstawicielstwa firmy na terenie Republiki Francuskiej – co najmniej na okres delegowania oraz dodatkowe 18 miesięcy po zakończeniu delegowania. Obowiązkiem przedstawiciela jest komunikowanie się z francuskimi służbami (dlatego warunkiem koniecznym jest posługiwanie się językiem francuskim).

Dokument powołania przedstawiciela powinien być przygotowany w języku francuskim oraz zawierać jego dane – wymienione powyżej.

Przedstawiciel ma za zadanie m.in. przechowywanie kopii pisma wyznaczającego przedstawicielstwo, dokumentacji przewoźnika, w której muszą się znaleźć dokumenty zaświadczające wysokość wynagrodzenia kierowcy (wraz ze wskazanymi powyżej informacjami, m.in. wysokością stawki godzinowej brutto), jak również faktyczne otrzymywanie wypłaty przez pracownika. Nie zapominajmy, że w przypadku, gdy pracownik świadczy usługi w sektorze objętym układem zbiorowym płac, konieczne jest podanie tytułu tego układu.

Obowiązki ma również strona francuska

Jasno określone są także obowiązki francuskiego zleceniodawcy i odbiorcy. Zleceniodawca powinien upewnić się, że wystawiono zaświadczenie o delegowaniu. W przypadku odbiorcy zaś służby mogą go zaangażować w realizowane działania kontrole, a nawet pociągnąć do odpowiedzialności, jeśli nie przestrzegano opisanych procedur.

płaca minimalna we francji

Uwaga, grzywna!

Oczywiście, przewidziane są wysokie sankcje karne. Z grzywną w wysokości do 750 euro muszą liczyć się ci, którzy nie przygotują swojemu kierowcy zaświadczenie lub błędnie, niekompletnie je wypełnią bądź nie skompletują wszystkich wymaganych dokumentów. Do 450 euro przedsiębiorca zapłaci, jeśli pracodawca nie będzie miał przy sobie umowy o pracę. Oprócz wskazanych mandatów przewoźnikowi grozi również nałożenie grzywny administracyjnej. Łączna kwota kar (za pierwsze i kolejne wykroczenia włącznie – 2000 i 4000 euro) może sięgnąć 500 tys. euro.

Zasady wyliczania płacy

Warto zauważyć, że do płacy minimalnej oprócz płacy będą zaliczane także stawki za nadgodziny, ewentualne dodatki do płacy, związane z delegowaniem czy nawet dodatki w naturze. Uwzględniane nie są z kolei kwoty wypłacane tytułem zwrotu wydatków np. za koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia – gdy pracodawca nie zapewnił ich pracownikowi (również w przypadku ich zryczałtowania).
Dokładne informacje dotyczące rozliczania francuskiej płacy minimalnej znajdziemy w opracowaniu OCRK.

Czy tylko umowa o pracę?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wymagania związane z francuską płacą minimalną tyczy się tylko i wyłącznie umowy o pracę oraz czy jednocześnie sposobem na ominięcie przepisów jest zawarcie innego rodzaju umowy cywilno-prawnej. Warto podkreślić, że według francuskiego ustawodawstwa we Francji nie ma innej możliwości świadczenia usług pracowniczych niż w ramach umowy o pracę. Jednocześnie przewoźnik ma prawo oddelegowania kierowcy do pracy na terenie Francji jedynie w przypadku, gdy zawiązany został stosunek pracy.

Co istotne, francuskie przepisy nie mają zastosowania w przypadku samozatrudnienia. Konieczne jest potwierdzenie swojej sytuacji np. przez wypis z rejestru działalności gospodarczej. Musimy jednak mieć na uwadze, że jeżeli nie mamy zawartej umowy bezpośrednio z francuską firmą, a jedynie ze współpracującą z nią jednostką polską, może to być potraktowane jako działalność niezgodna z przepisami.

***

Odpowiedzi na dodatkowe pytania dot. Loi Macron znajdziemy w opracowaniu przygotowanym przez ZMPD.

***

Wzory formularzy:

Druk ogólny zaświadczenia o delegowaniu pracownika

Druk zaświadczenia o delegowaniu pracownika w ramach zakładów należących do tego samego przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w ramach jednej grupy kapitałowej

Druk zaświadczenia o delegowaniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej

Aktualny wzór zaświadczenia: TU

Konsultacja merytoryczna: Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0