Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Monitoring pojazdów przez GPS – czy rząd jest na to przygotowany? A przewoźnicy?

monitoring-przewozow

Co powinniśmy wiedzieć o nowych rozwiązaniach kontrolnych, które wprowadza nowelizacja ustawy o systemie monitorowanie drogowego przewozu towarów? Rząd dąży do bardzo szybkiego wdrożenia przepisów, jednak czy za tymi planami pójdzie powstanie nowoczesnych systemów, które wspomogą przedsiębiorców – jak chociażby bezbłędnie działające lokalizatory GPS?

Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK, mówi o tym w programie #RZECZoPRAWIE.

Zdaniem Łukasza Włocha branża transportowa już jest przygotowana na nowe przepisy. Mowa tu o nadajnikach GPS, w które wyposażona jest większość ciężarówek. Co więcej, projekt ustawy daje przewoźnikom różne możliwości. – System monitorowania może działać na zasadzie wykorzystania lokalizatora, którego przedsiębiorca już używa. Z kolei ci, którzy takich systemów jeszcze nie mają, będą mieli możliwość skorzystania z darmowej aplikacji, która wraz z telefonem danego przedsiębiorcy udostępnionym kierowcy będzie tworzyć lokalizator, tzn. wysyłać informacje dotyczące lokalizacji pojazdu – mówi ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Ekspert zwrócił jednak również uwagę na pewne obawy polskich transportowców. Niektórzy z nich odnoszą się do swoich doświadczeń z systemem viaTOLL – mimo iż przedsiębiorcy dopełnili obowiązków ze swojej strony, wdrożone rozwiązanie miało wiele ograniczeń, w związku z tym, że system nie działał prawidłowo.

Niestety, jak wskazuje Łukasz Włoch, do tej pory nie podano żadnych wytycznych, do których mogliby się przygotować producenci systemów GPS. Co prawda, na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania chętnie wykorzystywane przez kierowców, jednak nie są one doskonałe. Ponadto należy pamiętać o karach, jakie grożą za niedopełnienie obowiązków przez kierowcę (od 5 do 7 tys. zł) lub przedsiębiorcę (do 10 tys. zł).

Cały materiał dostępny jest na stronie programu #RZECZoPRAWIE

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

workhouse

Nowe modele DAF CF i XF z tytułem „Międzynarodowych pojazdów ciężarowych 2018 roku”

Nowe modele DAF CF i XF zostały ogłoszone „Międzynarodowymi pojazdami ciężarowymi 2018 roku” (International Truck of the Year 2018) przez niezależne jury, w skład którego wchodzili najlepsi dziennikarze zajmujący się transportem drogowym z 23 europejskich krajów. Najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w branży pojazdów ciężarowych na terenie Europy otrzymał Prezes firmy DAF Trucks, Preston Feight, z rąk Gianenrico Griffiniego, przewodniczącego jury podczas wystawy Solutrans w Lyonie.

2017-11-23
0
stan-licznika

Za cofanie liczników nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Przyczyną wielu śmiertelnych wypadków w Polsce jest tragiczny stan pojazdów. Kupujący często padają ofiarami oszustw. Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiada więc wojnę oszustom „przekręcającym” liczniki w używanych autach – szykują się zmiany w prawie. Zarówno zlecający oszustwo, jak i np. mechanik, mogą trafić do więzienia na nawet 5 lat!

2017-11-23
0