Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Monitoring pojazdów przez GPS – czy rząd jest na to przygotowany? A przewoźnicy?

monitoring-przewozow

Co powinniśmy wiedzieć o nowych rozwiązaniach kontrolnych, które wprowadza nowelizacja ustawy o systemie monitorowanie drogowego przewozu towarów? Rząd dąży do bardzo szybkiego wdrożenia przepisów, jednak czy za tymi planami pójdzie powstanie nowoczesnych systemów, które wspomogą przedsiębiorców – jak chociażby bezbłędnie działające lokalizatory GPS?

Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK, mówi o tym w programie #RZECZoPRAWIE.

Zdaniem Łukasza Włocha branża transportowa już jest przygotowana na nowe przepisy. Mowa tu o nadajnikach GPS, w które wyposażona jest większość ciężarówek. Co więcej, projekt ustawy daje przewoźnikom różne możliwości. – System monitorowania może działać na zasadzie wykorzystania lokalizatora, którego przedsiębiorca już używa. Z kolei ci, którzy takich systemów jeszcze nie mają, będą mieli możliwość skorzystania z darmowej aplikacji, która wraz z telefonem danego przedsiębiorcy udostępnionym kierowcy będzie tworzyć lokalizator, tzn. wysyłać informacje dotyczące lokalizacji pojazdu – mówi ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Ekspert zwrócił jednak również uwagę na pewne obawy polskich transportowców. Niektórzy z nich odnoszą się do swoich doświadczeń z systemem viaTOLL – mimo iż przedsiębiorcy dopełnili obowiązków ze swojej strony, wdrożone rozwiązanie miało wiele ograniczeń, w związku z tym, że system nie działał prawidłowo.

Niestety, jak wskazuje Łukasz Włoch, do tej pory nie podano żadnych wytycznych, do których mogliby się przygotować producenci systemów GPS. Co prawda, na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania chętnie wykorzystywane przez kierowców, jednak nie są one doskonałe. Ponadto należy pamiętać o karach, jakie grożą za niedopełnienie obowiązków przez kierowcę (od 5 do 7 tys. zł) lub przedsiębiorcę (do 10 tys. zł).

Cały materiał dostępny jest na stronie programu #RZECZoPRAWIE

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

przeladowane

Wielkopolscy inspektorzy eliminowali z ruchu (bardzo!) przeładowane pojazdy

Dwa wszczęte postępowania administracyjne wobec przewoźników w sprawie nałożenia kar za naruszenia, za które grozi kara pieniężna do 15 000 złotych oraz pięć wystawionych mandatów karnych kierowcom na łączną kwotę 2 350 zł – to efekt kontroli wagowej pojazdów, które przeprowadzili jednego dnia wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2017-09-24
0
slask_smieci-1

Śląscy inspektorzy ujawnili nielegalny przywóz odpadów komunalnych do Polski

Wszczęciem przez Inspekcję Transportu Drogowego postępowania administracyjnego wobec polskiego przewoźnika, zagrożonego karą pieniężną w wysokości 10 000 złotych oraz zawiadomieniem Policji, Prokuratury, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zakończyła się kontrola zespołu pojazdów, którym wykonywano nielegalny transport odpadów komunalnych.

2017-09-23
0