Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mandat w Niemczech! Co robić?

shutterstock_246405913

Jazda niemieckimi trasami to sama przyjemność. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom i uważajmy na drodze. Możemy bowiem dostać mandat. Za co najczęściej? Zapłacić go na miejscu czy później? Jak się odwołać? Podpowiadamy, co powinien zrobić kierowca.

Niemcy słyną z pięknych dróg. Tak pięknych, że chciałoby się przycisnąć pedał gazu niemal do podłogi, podziwiając krajobrazy przewijające się za oknem. Taka przyjemność może nas jednak słono kosztować. Podobnie jest z innymi wykroczeniami: lista przewinień i mandatów jest za naszą zachodnią granicą bardzo długa…

Polizei!

„Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego, czyli die Verkehrsordnung. Wysokość grzywny za złamanie przepisu ruchu drogowego jest natomiast sprecyzowana w urzędowym katalogu grzywien – der Bußgeldkatalog” – tłumaczy Karolina Wierzchowska, prawnik z Kancelarii Transportowej Legaltrans. Aktualny taryfikator mandatów drogowych w Niemczech dostępny jest na stronie https://www.bussgeldkataloge.de/ – niestety jedynie w języku niemieckim.

Kiedy na „gorącym uczynku” złapie nas funkcjonariusz policji, sprawa jest bardzo prosta. Wystawi nam mandat i poprosi o opłacenie go na miejscu. Mandaty za przekroczenie prędkości mają wysokość od 15 do ok. 600 euro. Jeśli nie będziemy mieć przy sobie wystarczającej ilości gotówki, liczmy się z eskortą radiowozu policyjnego do najbliższego bankomatu. „Jeżeli zaś nie dysponujemy funduszami na opłacenie mandatu, nasz samochód zostanie odholowany na parking policyjny celem zabezpieczenia zapłaty mandatu poprzez pobranie depozytu” – podkreśla prawnik. Nie ma możliwości odroczenia płatności, nie możemy jej rozłożyć na raty ani zapłacić później przelewem.

Podkreślmy jeden istotny aspekt: policjant zapyta nas o możliwość uiszczenia płatności od razu, a my powinniśmy mu zapłacić – takie przepisy dotyczą osób, które nie posiadają zameldowania na terenie Niemiec.

Możliwe jednak, że wkrótce się to zmieni. Według decyzji sądu administracyjnego w Królestwie Niderlandów obowiązkowy pobór grzywien na drodze od kierowcy z innego kraju UE jest dyskryminujący – orzeczenie powinno w niedługim czasie wpłynąć na zmiany w przepisach poszczególnych państwach członkowskich.

Płać albo płacz

Czy możemy odmówić funkcjonariuszowi policji uiszczenia opłaty za mandat? Oczywiście, mamy do tego prawo. Zauważmy jednak, że to niezbyt korzystne dla nas rozwiązanie. „Niemiecka policja może wystąpić o ukaranie nas, wyrok w tej sprawie powinien być uznany i wykonany w Polsce, w związku z czym po orzeczeniu grzywny należność zostanie automatycznie wyegzekwowana przez komornika – mówi Karolina Wierzchowska z kancelarii Legaltrans. Warto dodać, że w przypadku, gdy w ogóle nie zapłacimy mandatu, a następnie zostaniemy ponownie zatrzymani podczas kontroli drogowej w Niemczech, policja nie tylko może zażądać od nas zapłaty nieuregulowanego do tej pory mandatu wraz z należnymi odsetkami, lecz w rezultacie nawet doprowadzić nas do sądu” – kontynuuje. Mamy również prawo do złożenia odwołania, jednak niemiecka administracja niezmiernie rzadko idzie na ustępstwa – w rezultacie sprawa trafi do sądu powszechnego. Ten może orzec zarówno niższą, jak i wyższą karę.

mandaty_niemczech1 (kliknij, aby powiększyć)

Co z tym fotoradarem?

A co z mandatami z niemieckich fotoradarów? Poruszając ten tematów, musimy wspomnieć także o Krajowym Punkcie Kontaktowym (KPK) funkcjonującym przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych od kwietnia 2014 r. Jaka jest rola KPK? W przypadku, gdy wykroczenie popełnione przez obywatela Polski zostanie zarejestrowane przez niemiecki fotoradar, niemiecka policja wnioskuje do KPK o przekazanie danych właściciela auta (mandat bowiem nakładany jest nie na kierowcę, a na właściciela pojazdu), po czym przesyła mu wezwanie – do zapłaty lub wskazania sprawcy wykroczenia.

Jeśli przekroczymy prędkość o ponad 20 km/h, możemy być więc niemal pewni, że urządzenie zrobi nam zdjęcie i wyśle mandat do Polski. Wskazaną sumę (w euro) powinniśmy przelać na numer konto, który znajdziemy na wezwaniu – w terminie 7 dni, licząc od dnia otrzymania mandatu. Kierowca nie dostanie za to punktów karnych.

Możemy oczywiście nie opłacać mandatu, a np. wskazać innego kierowcę. „Odpowiedź powinna być udzielona na piśmie w języku ojczystym wezwanego. Jeżeli właściciel pozostawi takie wezwanie bez odpowiedzi, wówczas zostanie on ukarany mandatem, zgodnie z taryfą obowiązującą w państwie, w którym przekroczenie prędkości miało miejsce. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości odwołania się od otrzymanego mandatu z fotoradaru znajdują się na jego odwrocie” – wyjaśnia prawnik. Z samego mandatu dowiemy się więc, do jakiej instytucji oraz na jaki adres powinniśmy wysłać ewentualne odwołanie.

„Czas to pieniądz” – w tym przypadku powiedzenie jest bardzo aktualne, a dotyczy terminu przedawnień. „Należy wspomnieć, że o ile termin przedawnienia drobnych wykroczeń z kodeksu drogowego na terenie Unii Europejskiej wynosi przeciętnie 2 lata, to w przypadku Niemiec termin ten wynosi zaledwie trzy miesiące. Trzymiesięczny termin przedawnienia wykroczenia ma zastosowanie wówczas, jeśli nie zostało wszczęte żadnego rodzaju postępowanie w sprawie wykroczenia, tzn. nie wysłano mandatu lub powiadomienia, celem złożenia wyjaśnień” – tłumaczy Karolina Wierzchowska z Legaltrans.

mandaty_fotoradar_niecmy

 (kliknij, aby powiększyć)

Fotoradar a mniejsze wykroczenie

Opisaliśmy sytuację, w której kierowca przekracza prędkość ponad 20 km/h, czego rezultatem jest mandat z fotoradaru. Jednak nawet, gdy wykroczenie będzie drobniejsze, może zostać zarejestrowane przez urządzenie. Możemy się w konsekwencji spodziewać zatrzymania przez policję podczas wyrywkowej kontroli numerów rejestracyjnych pojazdów – funkcjonariusz prawdopodobnie poprosi nas o uiszczenie opłaty za popełnione wcześniej wykroczenie.

Inne wykroczenia

Oczywiście, przekroczenie dozwolonej prędkości, to tylko jedno z wykroczeń czy przewinień popełnianych przez kierowców. Bardzo surowo służby niemieckie traktują tych, którzy wsiadają za kółko po alkoholu. Prowadzenie po spożyciu (zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 0,5 promila i więcej) oznacza mandat w wysokości 250-750 euro, bardzo prawdopodobne też, że nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane (następnie wysyłane jest do Polski). Z kolei prowadzenie po spożyciu innych substancji odurzających czy spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu lub zażyciu innych substancji oznacza już czyn karalny – sprawa z automatu trafia do sądu.

Z odebraniem dokumentów musimy się liczyć, jeśli popełnimy jedno z „popularnych” wykroczeń. Są to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszym czy cofanie na autostradzie. Spodziewajmy się również mandatu: od 40 do 175 euro. 40 euro będzie nas też kosztować jazda bez włączonych świateł mijania mimo złych warunków atmosferycznych poza terenem zabudowanym.

Grzywny wiążą się również ze złym stanem technicznym pojazdu (jeśli stan techniczny pojazdu nie odpowiada przepisom – 150 euro, przekroczenie terminu badań technicznych o 4-8 miesięcy – 40 euro). Czynem karalnym będzie zaś prowadzenie bez prawa jazdy lub pomimo wcześniejszego zakazu.

Pamiętajmy, że jeśli w którymkolwiek przypadku funkcjonariusz policji stwierdzi, że działaliśmy z premedytacją i umyślnie, kwota grzywny może się zwiększyć.

mandaty_wykroczenia

 (kliknij, aby powiększyć)

Za ciężko!

Nie zapominajmy też, że w ubiegłym roku wprowadzono nowy taryfikator, według którego znacznie zwiększyła się m.in. kwota mandatu za złamanie zakazu ruchu pojazdów ciężarowych w Niemczech w niedziele i święta. Przepisy dotyczą pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony oraz samochody z przyczepą. Zakaz obowiązuje od północy do 22:00. Kierowca może spodziewać się mandatu w wysokości 120 euro, a właściciel pojazdu – 570 euro.

Co z tymi punktami karnymi?

Wróćmy jednak do tematu punktów karnych. Czy polski kierowca poruszający się po niemieckich drogach musi obawiać się, że na jego „koncie” znajdą się kolejne punkty karne, adekwatne do wykroczenia? Otóż nie. Jeszcze nie. To pomysł, nad którym Komisja Europejska dopiero pracuje. KE chciałabym ujednolicić system przyznawania punktów karnych w całej Unii w 2016 r.

Kiedy system punktów karnych zostanie wdrożony, zagraniczni kierowcy nie będą już bezkarni – a tak pod wieloma względami jest do tej pory. Oznacza to, że po niemieckich drogach będą musieli jeździć jeszcze uważniej niż do tej pory. A już teraz „zarobienie” mandatu w Niemczech jest dziecinnie proste!

Konsultacja i wsparcie merytoryczne: Karolina Wierzchowska, prawnik Kancelarii Transportowe Legaltrans

LEGALTRANS - logo

Dane dotyczące kwot mandatów: na podstawie: www.droginaszostke.pl i www.dojczland.info

Komentarze

wojtek 2018-06-06 11:11

Dlaczego pisma w sprawie mandatów przychodzą w języku niemieckim [trafili mnie w Niemczech]. Są wysyłane zwykłą pocztą a przecież obowiązuje w Polsce inna forma prawna? Brak jakichkolwiek pouczeń przysługujących obwinionemu. Przecież tak naprawdę nigdzie nie ma potwierdzenia doręczenia tego listu a przecież jest to dokument wystosowany przez organ prawny. Wiele jest wątpliwości o których nikt nie pisze. Ja takie pismo traktuje jak nie dostarczone. Będę czekał na rozwój sytuacji.

Mila 2018-05-26 16:43

Noicoteraz moj maz wlasnie tez dostal mandat niby ze bylo 80 a jechal 110 i dostal 80 euro plu 25euro za cos tam doplacic.ma dowypelnienia jakies dokumenty sprawe tez prowadzi pani frau kleszczynska

Noicoteraz 2018-05-04 21:11

Dostałem dzis 3go maja pismo mandat za przekroczenie predkosci gdzies tam u szwabow, że bylo dozwolone 80km, a ja pomykałem o całe 20km wiecej, więc równo 100km/h jechałem. Pani Frau Kleszczynska wystosowała była w pocie czoła zapewne pismo do mnie łamaną angielszczyzną, że należy sie zapłacić teraz €30 na jakieś tam szwabskie konto, a polizej w brandenburgu trzyma mnie na muszce. Auto uk, prawko uk, blacha sie zgadza, adres też mój, ale nazwisko jakieś takie nie moje tzn źle napisane, no niby ja, ale nie ja. Nigdy wczesniej nie dostałem żadnego mandatu, a od 10lat ponad śmigam raz lub dwa razy w roku. Ludzie! pytanie brzmi jak mój nick, noicoteraz? Skąd te szwaby mają mój adres w uk i polskie imie i nazwisko. Generalnie leje na ten mandat ciepłym moczem i nie będe płacić tych €30 cokolwiek zdarzy sie nastepnie obiecuje tu napisać, bo czytałem troche na różnych stronach i ludzie piszą, że dziwne sprawy sie dzieją po zapłaceniu mandatu wołają o jeszcze, lub kiedy nie zapłacimy to sam Adolf ma sie zjawić i pobierać osobiscie. Pozdrawiam frau kleszczynską i życze powodzonka. Do napisania ludziska ;)

Czadzik 2018-02-11 17:41

Witam wiecie może gdzie można sprawdzić w Niemczech czy mam jakieś mandaty do zaplacenia? Ostatnio się dowiedziałem że były pracodawca wysyłał wszystkie mandaty jakie przychodziły na byłego pracownika frajer który już u niego nie pracuje. Jak wiecie jak można to sprawdzić poproszę o info dziękuję.

Paul 2017-12-08 18:14

W Niemczech jest tak ze Mandat, który się dostaje listem do domu z innego Kraju musi być w jeżyku tego kraju, w którym mieszka oskarżony. Np. Jak Niemiec dostanie mandat z polski wysłany listem, to musi ten mandat być przetłumaczony na niemiecki. Jest takie coś tez w Polsce? Raczej zapytanie czy 2005/214/WSiSW Artykuł 16 został zmienione w Polsce?

Kris 2017-10-31 13:27

Otrzymałem mandat ż fotoradaru 508 euro za przekroczone 27 km było 100 a jechałem 127 .Czy ktoś się zna na prawie niemieckim bo chyba trochę dużo mi naliczyli .Dzieki za info.

jola.s 2017-10-24 22:41

We wrześniu dostałam w Niemczech pierwszy mandat dopuszczalna predkosc to 80 km/h przekroczyłam 16km/h po odliczeniu tolerancji pomiaru wyszło 096km/h mandat wysokosci 30e po otrzymaniu pisma informacyjnego natychmiast opłaciłam mandat na wskazane konto podajac tytule nr.płatniczy.Natomiast dzis otrzymałam takie samo pismo informacyjne tylko z inna nazwa uzytkownika i hasło abym mogła sie zalogowac na ich stronie niestety nie przyjmuje loginu i hasła strona z pierwszego pisma zalogowałam sie i wydrukowałam fotke i potwierdzenie złozenia oswiadczenia .niewiem oco tu chodzi z drugim pismem co robic ?

Agnieszka Zieziula 2017-04-14 11:10

Hej. Przekroczylam prędkość o 10km i dostałam mandat w wysokości 110e. Było to na autostradzie. Czy może mieć znaczenie,ze jestem w dowodzie wpisana jako drugi właściciel? Uwazam ze wysokosc jest zbyt duża. Pozdrawiam AGA

Monika Flo Kwiatkowska 2017-02-06 13:21

W tamtym roku dostałam dwukrotnie mandat z niemiec. Raz za przekroczenie prędkości o 11km -20 euro i raz za przekroczenie o 10km- 10 euro.

Andrzej Bogdanski 2016-12-07 08:34

Przekroczyłem prędkość o 13 km w terenie zabudowanym ! Chcą 25 EUR. CZY PŁACIĆ ??? Przysłali listem Zwykłym !Nie ma mandatu jest pismo !

Michal887 2016-11-04 10:28

Witam Mój ojciec otrzymał z niemieckiego komisariatu policji pismo informacyjne o tym, że jest podejrzanym w sprawie wykroczenia drogowego, przekroczenie o 41 km/h prędkości w terenie zabudowanym/poza teren zabudowanym/ na autostradzie lub drodze ekspresowej. W piśmie wskazano orientacyjną kwotę grzywny za to wykroczenie oraz formularz do przyjęcia lub wskazania kto był kierowcą. Obok grzywny za wykroczenie podano także zakaz kierowania pojazdami na okres 1 miesiąca. Jako, że to ja byłem kierowcą chciałbym się zorientować czy ten zakaz kierowania pojazdami na 1 miesiąc będzie miał jakiś skutek dla mnie także w Polsce? Czy może się to skończyć utratą prawa jazdy? Czy koniecznym jest odsyłanie prawa jazdy na 1 miesiąc do niemieckiego komisariatu policji celem "odbycia" kary?

Rafał Stachurski 2016-09-03 13:41

Dostałem coś takiego w lipcu zapłaciłem mandat 30 euro a tu przychodzi teraz to samo ktoś mi wytłumaczy o co chodzi

Tomasz Chmiel 2016-07-22 08:28

Witam dostałem pocztą mandat do zapłaty w Niemczech chciałem go zapłacic gotówką w banku ale nie mogę. Jak mogę zapłacic taki mandat w jakiej instytucji bez robienia przelewu ?Zależy mi na zapłacie gotówką .Dodam ze mieszkam w niemczech i tutaj chce go opłacic

z10andrzej 2016-07-19 15:00

Dostałem mandat 120 Euro za folię na szybach i 1 punkt karny w Niemczech, folia była na samochodzie który przerejestrowałem z Polski na Niemcy, mimo folii TUV otrzymałem, a jednak Policja stwierdziła że jak mam auto zarejestrowane w Niemczech to muszę mieć folię z niemieckim certyfikatem a nie polskim, po jakim czasie zniknie ten punkt i czy muszę mandat opłacić? mam meldunek w Niemczech i w Polsce jeśli to coś zmienia

Niko 2016-07-05 18:53

Witam. Mam Pytanie, pracuje w Niemczech sezonowo. Dwa dni temu w drodze do pracy zatrzymała mnie policja i zrobiła pomiar alkomatem. Wyszło, że jestem pod wpływem alkoholu. Po dzień wcześniej przebytej imprezie. Wyszło, że mam 0.25 promila. Przewieziono mnie na komisariat gdzie zrobiono dwa kolejne pomiary na których wyszło 0.00 i 0.51. Powiedziano mi, że otrzymuje mandat wysokości 500 euro i miesięcznego zakazu poruszania się po Niemczech. Nie dostałem żadnego kwitka, że otrzymuje mandat czy cokolwiek. Wszystkie dokumenty mi zwrócono. Co mam teraz zrobić. Z góry dziękuje za pomoc.

Michał 2016-05-13 07:31

Pracuje w Austryjackiej firmie. Strzelił mnie fotoradar na drodze z ograniczeniem 120 miałem 146. Mój szef z Austrii podał moje dane. List z mandatem przyszedł do mnie. Czy mógłbym wypełnić w formularzu, że to ja nie jechałem i podać np. dane Ukrainskiego pracownika mojego znajomego? Czy to będzie podejrzane?

kazik 2016-05-12 16:51

19.04. a mandat na 20 ojro :/

Just 2016-05-11 11:26

Po jakim czasie przyszedł Ci mandat i czy był z fotoradaru?

Artmax 2016-05-11 11:23

Kazik a kiedy przekroczyłeś prędkość i czy przyszedł Ci mandat z fotoradaru czy zatrzymała Cie policja? Mnie zatrzymała policja 02.05.2016 i wciąż czekam na mandat , zostawiłem w dypozycie 450zl i jestem ciekaw jak to potem odzyskać bądź czy mi potrąca od kwoty całego mandatu

kazik 2016-05-10 20:31

o 11 przekroczyłem na autostradzie w niemczech i przyszedł mantdat


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0