Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Raporty i artykuły

Press_Kontrole kierowców zawodowych bez zatrzymania pojazdu

W branży transportowej na kierowców czeka 100 tys. miejsc pracy. Chętnych jednak nadal brakuje

Branża transportowa boryka się z brakami kadrowymi, które sięgają nawet 100 tys. wakatów dla zawodowych kierowców. Eksperci alarmują, że jeśli problem będzie się zaostrzał, może zahamować rozwój polskich przedsiębiorstw, które są rosnącą potęgą na unijnym rynku. Dodatkową trudnością dla branży są unijne przepisy. Z drugiej strony pojawiają się nowe rozwiązania, takie jak telematyka, która może ułatwić pracę kierowców i pomóc przewoźnikom w dostosowaniu się do nowych regulacji prawnych.

       2017-11-22
tsl-kobieta

Czy kobiety mają szansę na pracę w branży TSL? Statystyki

W Europie co dwudzieste miejsce pracy oferowane jest w branży transportowej – tak wynika z doniesień Komisji Europejskiej. Organ wskazuje, że ponad 11,4 miliona Europejczyków jest związanych zawodowo z usługami TSL, z czego zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Nadal, niewiele kobiet decyduje się na zatrudnienie w transporcie.

       2017-11-16
badanie-techniczne

Zmiany w badaniach technicznych od 13 listopada. Co nas czeka? M.in. płatność z góry i dokumentacja zdjęciowa pojazdu [KOMPENDIUM WIEDZY]

Rząd chce przeciwdziałać tzw. „turystyce badań technicznych”. Kierowca, który nie uzyskał pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, nie ma co próbować u kolejnego diagnosty. Informacje będą płynnie przekazywane do bazy danych – wspólnej nie tylko dla wszystkich stacji diagnostycznych, ale i Policji czy też Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zmiany w badaniach technicznych wchodzą w życie już 13 listopada 2017 r. Przedstawiamy najważniejsze informacje. 

       2017-11-13
wypadek-zwierze

Odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem – jak je uzyskać?

Uzyskanie odszkodowania za zderzenie ze zwierzęciem, np. sarną lub dzikiem, nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od zapisów umowy ubezpieczenia. Kluczowe jest także ustalenie, czy aby ktoś inny nie ponosi odpowiedzialności za wtargnięcie zwierzęcia na drogę. Odszkodowanie za wypadek ze zwierzęciem – wszystko, co należy wiedzieć. 

       2017-11-10
dziki-zwierz

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – jak należy się zachować?

Pamiętajmy, że prawdopodobieństwo napotkania na drodze dzikiego zwierzęta jest znacznie większe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, szczególnie w obszarach leśnych. Obowiązuje tu zasada ograniczonego zaufania. 

       2017-11-08
ubezpieczenie-przewoznika

Ubezpieczenie OCP – standardowe czy indywidualnie dopasowane?

Czy standardowa polisa OCP nam wystarczy? Odpowiedź najczęściej brzmi: niekoniecznie. Choć zapewnia pewien stopień ochrony, jednocześnie zawiera wiele „haczyków” oraz wykluczeń. Przeczytaj, jakie wybrać ubezpieczenie OCP – standardowe czy indywidualnie dopasowane.

       2017-11-07
5 mitów dotyczących ewidencji czasu pracy kierowców_informacja prasowa ITD-PIP Fot. Pexels  (1)

5 mitów dotyczących ewidencji czasu pracy kierowców [PORADNIK dla przedsiębiorców]

Ewidencja czasu pracy kierowców to podstawowy element funkcjonowania większości przedsiębiorstw transportowych. Jak pokazuje doświadczenie ekspertów, jest to również jedna z najczęściej zaniedbywanych kwestii przez właścicieli firm. Powód? Brak wiedzy lub wszechobecna nieświadomość. Nieświadomość istnienia niektórych przepisów oraz nieświadomość ich mylnej interpretacji.

       2017-11-06
sent

Przewóz towarów wrażliwych i zgłaszanie w SENT. Nowe regulacje, nowe rozwiązania

Przewóz towarów niebezpiecznych na terenie Polski został poddany na początku roku zwiększonej kontroli. Nowe przepisy nakładają na zaangażowane w transport podmioty obowiązek wprowadzania szczegółowych danych do systemu monitorującego. Błąd w skomplikowanej procedurze może skończyć się karą grzywny. Jak tego uniknąć?

       2017-10-30
Zmiana czasu_Fot.Pexels

Uwaga, zmiana czasu! Jak zmienić godzinę w tachografie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy dla większości z nas kojarzy się z miłym bonusem w postaci jednej godziny snu więcej. Jednak w przypadku wielu branż przestawienie wskazówek zegara nie stanowi aż tak dobrej wiadomości. Dotyczy to również kierowców zawodowych, którzy są zobowiązani do prowadzenia skrupulatnych zapisów odnośnie swojego czasu pracy. Dowiedz się, jak zmienić godzinę w tachografie cyfrowym i analogowym.

       2017-10-28
1 / 4012345...102030...»